Proč spekulanti s pozemky nedělají nic pro ekonomiku

Mnozí z nás ví o neustále rostoucích cenách pozemků a nájmů po celém Česku, v některých částech jako třeba na Olomoucku je to snad nejhorší za posledních několik let. Přesně za tyto krásné pohyby totiž mohou spekulanti, kteří zkupují a přeprodávají pozemky přesně tak jak se jim to hodí. Máme pro ně i krásné jméno – „paraziti“, je to velmi přesné označení pro tyto osoby, protože takoví lidé nic nevytvářejí, nic nedělají, ekonomika se kvůli nim nehne, oni jenom velmi dobře spravují majetek a pak jej draze prodají. Namastí si kapsy, dokud to ještě jde, a potom v dobách, kdy to praskne, žijí z peněz, které si předtím vydělali a smějí se těm, na kterých vydělali. Spekulantství vůbec obecně je špatné pro jakýkoliv zdravý vývoj ekonomiky, protože jsou to přesně tito lidé, kteří ji nejvíce brzdí a křivdí ji.
odlišná okna

Ekonomika, to je odraz soukromého života

Pokud něco nefunguje v životě soukromém, tak to nebude fungovat ani ve velkém měřítku. Už jen to, že se ceny nájmů a pozemků vyšplhaly na tak závratnou výši, už jen to by mělo být signálem pro majitele, aby s tím přestali. Protože sice teď se daří, ale taky se může stát, že za pár let dostanou pěkný utrum. Něco podobného se stalo ve Španělsku. Lidé si neustále kupovali čím dál více dražší pozemky, až se nakonec stala nemilá věc a jednoho dne už lidé neměli na to, aby vůbec utáhli hypotéku či nájem. To se pak začaly dít věci.
příjezdová cesta
Nejdříve pozemky a domy připadly bankám, jenže od nich to nikdo nechtěl koupit. A tak jim to bylo více méně k čertu. A nakonec šla cena prudce dolů – někteří se bičovali, že na tom nevydělali dřív, někteří se radovali, že to ještě stihli, ale pro ekonomiku to tehdy byla obrovská rána, ze které se španělská ekonomika zotavuje dodnes. A to ještě nemluvíme o bankovním sektoru, který musel podstatně přehodnotit veškeré své hypoteční sazby. A k tomu samému se schyluje u nás v Česku, takže užívejte, dokud můžete.

Filed under: Nezařazené