Čalounické látky – správný výběr a adekvátní údržba

Základní dělení je na dva typy – látky přírodní a syntetické. Mezi přírodní náleží bavlna, hedvábí a len. Oproti tomu nylon, akryl či propylen patří do syntetických látek. Ohledně čalounění nábytku se nejvíce používá kombinace směsí syntetických a přírodních vláken. V rámci moderních látek je snaha využít nejlepší vlastnosti obou typů a adekvátně je kombinovat.
Čalounické látky.jpg
Čalounické látky s těsnější vazbou a tenčím vláknem jsou odolnější a ideální pro čalounění nábytku v aktivní domácnosti, kde je nábytek velmi často používaný či se jedná o rodinu s dětmi apod.

Výhodou je, že čalounické látky lze vybírat z široké nabídky sortimentu. Zároveň v případě, že se vám látka již nelíbí nebo chcete inovaci, lze nábytek potáhnout nově a získáte zcela originální prvek.

Kvalita je velmi důležitá

Mezi podstatné parametry náleží odolnost proti oděru. Před pořízením látky je nutné vědět umístění daného kusu nábytku a jeho vytíženost v rámci použití. Dalším velmi význačným atributem je stálobarevnost, tj. schopnost potahové látky uchovat barvu po dobu několika let.
křeslo u komody.jpg

Správná péče prodlouží životnost

· nábytek, jenž je potažen látkou, potřebuje regulérní péči a údržbu, tím dojde k prodloužení životnosti potahoviny,
· potahové látky je zapotřebí ošetřit běžnými šamponovacími prostředky,
· při čištění se používá výhradně měkká houba nebo šamponovací hubice, nikdy nesmí dojít k celému smočení látky,
· případně vzniklé skvrny je třeba okamžitě odstranit, avšak nikdy netřít, pouze přiložit čistý bílý hadřík nebo papírové utěrky,
· tkaninu nelze čistit kartáčem mající drsný povrch,
· pozor na přímé sluneční světlo, má negativní vliv na vlákninu i barvu tkaniny, je vhodné používat závěsy, rolety, žaluzie,
· jestliže křesla či pohovky mají oboustranné polštáře, je efektivní je pravidelně obracet, tím je zajištěno stejnoměrné opotřebení.

4.4/5 - (8 votes)